Korszeńscy dzielnicowi z terenu wiejskiego oraz miasta apelują: NOŚ ODBLASKI !!!


b_150_100_16777215_00_images_logo_policja.jpg

Piesi i rowerzyści to uczestnicy ruchu drogowego niechronieni karoserią, czy poduszkami powietrznymi. Jest to grupa najbardziej narażona na udział i tragiczne konsekwencje wypadków drogowych. Wydaje się, więc, że to właśnie piesi i rowerzyści powinni być najbardziej zainteresowani poprawą swojego bezpieczeństwa na drodze.

 

Niestety - piesi zupełnie nie przejmują się zaleceniami dotyczącymi używania elementów odblaskowych, a rowerzyści nadal jeżdżą bez świateł.

Wypadki z udziałem pieszych są z reguły najbardziej  tragiczne w skutkach, a pieszy  nie bez powodu nazywany jest niechronionym uczestnikiem ruchu - nie chronią go pasy, poduszki, strefa zgniotu. Chroni go tylko własny rozsądek.

Już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h pieszy jest narażony na poważne konsekwencje. Przy prędkości 50 km/h, pieszy ma około 50 procent szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru.

Należy bezwzględnie stosować się do przepisów obowiązujących pieszych - przechodzić przez jezdnię tylko w miejscach wyznaczonych, a i tu stosować zasadę „ograniczonego zaufania” - samo przejście dla pieszych nie zapewnia  bezpieczeństwa. Pieszy musi upewnić się, czy ma wystarczająco dużo czasu by pokonać pasy, czy kierowca go widzi, czy na horyzoncie nie pojawił się pirat drogowy, który za nic ma przepisy. Pamiętajmy, aby nie wchodzić na przejście  dla pieszych „ z marszu”,  lub gdy widzimy, że kierowca nie zwalnia. Nawet w mieście, w świetle latarni  warto mieć odblask - będziemy bardziej widoczni  dla kierowców.

W świetle obowiązującego prawa - każdy pieszy, który porusza się po zmroku poza terenem zabudowanym  ma  obowiązek  używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych użytkowników ruchu.

Niestosowanie się do tego przepisu - może kosztować życie. Za to wykroczenie można dostać też mandat w wysokości 100 złotych.

Odblask to jeden z najtańszych, najprostszych, a zarazem najłatwiejszy sposób na zwiększenie własnego bezpieczeństwa. W czasie ograniczonej lub wręcz złej widoczności na drodze pieszy, który nie ma żadnego elementu odblaskowego, a często też ubrany jest w rzeczy w ciemnych kolorach,  jest po prostu niewidoczny.

Kętrzyńscy policjanci apelują do wszystkich pieszych i rowerzystów o zwiększenia swojej widoczności poprzez wyposażenie się w elementy odblaskowe oraz apelują do kierowców o zachowanie ostrożności, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych, a poza miastem o baczniejsze zwracanie uwagi na pobocza. W strugach deszczu, we mgle, czy po zmroku piesi i rowerzyści są po prostu niewidoczni i na reakcję kierowcy bywa czasem za późno.


Foto: policja.pl 

Słowo od burmistrza

b_150_100_16777215_00_images_burmistrz.png

Witamy

W imieniu własnym i mieszkańców miasta pragnę powitać wszystkich, którzy zainteresowali się naszym pięknym miastem.
W 1962 roku nadano prawa miejskie osadzie Korsze. Jesteśmy jednym z najmłodszych miast na Warmii i Mazurach, a ten fakt zobowiązuje nas do nowoczesności i otwarcia na nowe pokolenie.
Przyjeżdżając do Korsz każdy znajdzie tu coś dla siebie. Inwestor tereny pod inwestycje, turysta czyste powietrze, piękne krajobrazy oraz zabytki, będące częścią wielowiekowej historii Korsz. Mam nadzieje, że nasze miasto spełni Państwa oczekiwania.

Burmistrz Korsz
Ryszard Ostrowski

Hala sportowa

Nasz profil na FB

Polecane strony

Statystyki odwiedziń

Dziś197
Ten tydzień1484
Ten miesiąc5949
Wszystkie422932

Kubik-Rubik Joomla! Extensions