ODPUST W STOCZKU KLASZTORNYM


b_150_100_16777215_00_images_2017_9_1_2.JPG

Stoczek Klasztorny to jedno z trzech, oprócz Gietrzwałdu i Św. Lipki, sanktuariów maryjnych na ziemi warmińskiej. Bazylika została wybudowana przez biskupa Mikołaja Szyszkowskiego jako wotum dziękczynne za zawarty rozejm ze Szwecją w XVII wieku. Do świątyni sprowadzono kopię obrazu Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki „Santa Maria Maggiore”. Jest to jedyny wizerunek Matki Bożej na Warmii, Mazurach i Powiślu koronowany osobiście przez świętego Jana Pawła II.

 

Stoczek w sposób szczególny zapisał się w najnowszej historii Polski, bowiem tu przez rok więziony był ksiądz prymas Stefan Wyszyński. Znajduje się tu muzeum poświęcone tej wielkiej postaci, a w nim liczne pamiątki dotyczące Jego pobytu w klasztorze. Goszcząc tu , trzeba koniecznie wstąpić do pięknego, barokowego ogrodu, po którym tyle spacerów odbył Prymas Wyszyński, choć wtedy ogród wyglądał zdecydowanie inaczej.

W ostatnią niedzielę sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Pokoju odbywają się uroczystości odpustowe. Od lat związane są one z modlitwą o pokój, która wpisuje się szczególnie w misję Sanktuarium.  „Twórzmy w sobie świątynię pokoju, czyli żywą obecność Boga w sercu. To trwały fundament pokoju” – mówił abp Józef Górzyński, który przewodniczył Mszy świętej.

Wśród wielu uczestników uroczystości odpustowych był także Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Jak co roku w Stoczku byli także kolejarzy z Korsz reprezentujący Duszpasterstwo Kolejarzy, którzy są już trwałym elementem ceremoniału odpustowego. Wraz ze sztandarem byli żywym przykładem bliskości kolejarzy i Matki Boga. W skład pocztu sztandarowego wchodzili Edward Ruń,  Witold Wojszkun, Cezary Roman, Bogdan Sachoń pod przewodnictwem niezastąpionego Bolesława Tumowskiego. Należy także podkreślić przychylność burmistrza Korsz, pana Ryszarda Ostrowskiego,  przy organizowaniu pielgrzymek kolejarzy, który uważa je nie tylko za akty religijne, ale także za ważną działalność obywatelską i promocję miasta.

 

Jerzy Szypulski

 

b_150_100_16777215_00_images_2017_9_1_1.JPG b_150_100_16777215_00_images_2017_9_1_2.JPG  

Słowo od burmistrza

b_150_100_16777215_00_images_burmistrz.png

Witamy

W imieniu własnym i mieszkańców miasta pragnę powitać wszystkich, którzy zainteresowali się naszym pięknym miastem.
W 1962 roku nadano prawa miejskie osadzie Korsze. Jesteśmy jednym z najmłodszych miast na Warmii i Mazurach, a ten fakt zobowiązuje nas do nowoczesności i otwarcia na nowe pokolenie.
Przyjeżdżając do Korsz każdy znajdzie tu coś dla siebie. Inwestor tereny pod inwestycje, turysta czyste powietrze, piękne krajobrazy oraz zabytki, będące częścią wielowiekowej historii Korsz. Mam nadzieje, że nasze miasto spełni Państwa oczekiwania.

Burmistrz Korsz
Ryszard Ostrowski

Wywiad z burmistrzem Korsz

Nasz profil na FB

Polecane strony

Statystyki odwiedziń

Dziś4
Ten tydzień832
Ten miesiąc3768
Wszystkie454551

Kubik-Rubik Joomla! Extensions