Serwis Miejski
Logo: Konsultacje społeczne Logo: eUsługi Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Urząd Gminy Korsze

Aktualności

Fundacja „Serduszko” ratuje małe serca z Warmii i Mazur

W sobotę 2 lutego w hali widowiskowo-sportowej w Korszach odbyła się impreza charytatywna, podczas której zbierano środki potrzebne dla Podopiecznych Fundacji "Serduszko". Pieniądze z aukcji charytatywnych oraz te wrzucane do puszek pomogą uratować serduszkowe maluchy z województwa warmińsko-mazurskiego. Podczas koncertu wystąpili: Ci-Ho, Agnieszka Skrycka z zespołem, Jan Krupczak, Aleksandra Tabaka.
Mózg to komputer, a serce zasilacz - to ulubione porównanie wymyślone przez panią Iwonę Woźniak, przez wiele lat nauczycielkę matematyki i informatyki w szkole średniej. Mimo że ma ścisły umysł, od 11 lat to właśnie ten zasilacz jest jej głównym motorem działania. Po urodzeniu syna z wadą serca utworzyła Fundację „Serduszko”, by wspierać takie dzieci, ich rodziców w walce o ich zdrowie. Aktualnie zbiera środki na zorganizowanie ośrodka kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej z nowoczesną salą hybrydową w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, by można było tu wykonywać operacje serca u dzieci z Polski północno-wschodniej. A mieszka tu ponad 4 tys. dzieci z wadami serca! W powiecie kętrzynianin 770.
 
 
Fundacja powstała jesienią 2010r. Pani Iwona założyła ją wspólnie z dwojgiem innych rodziców dzieci chorych na serce. -Zaczęliśmy od Mikołajek, z okazji których zorganizowałam w swojej szkole i w olsztyńskich przedszkolach akcję „Daj Pluszaka dla Dzieciaka”. Przyszliśmy z prezentami dla dzieci na oddział kardiologiczny do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie – wspomina pani Iwona.
- W pewnym momencie ta akcja się tak rozrosła, że musiałam wynajmować magazyn! Maskotkami, które były w gorszym stanie, obdarowaliśmy schronisko dla zwierząt.
Z czasem praca w Fundacji stała się tak absorbująca, że pani Iwona zdecydowała się zrezygnować z pracy i zająć wyłącznie pomaganiem. Do tej pory Fundacja „Serduszko” przekazała na oddział kardiologiczny Szpitala Dziecięcego w Olsztynie specjalistyczny sprzęt o wartości blisko 150 tys. zł. Ostatnim prezentem od Fundacji jest nowoczesny holter do monitorowania czynności serca dla pacjentów Poradni kardiologicznej.
 
„Serduszko” wyposażyło również kuchenkę dla rodziców. Stale dofinansowuje zakup leków i obozy rehabilitacyjne dla podopiecznych. Dla wielu z nich to pierwsza w życiu albo jedyna szansa na wyjazd.
 
Aktualnie z Fundacją współpracuje stale 20 wolontariuszy i ta liczba się zwiększa, bo z czasów pracy w szkole pani Iwona ma bardzo dobry kontakt z młodzieżą i potrafi swoją pozytywną energią, empatią zachęcić młodych ludzi do pomagania. Również coraz więcej szkół sama zgłasza się do współpracy z fundacją pytając co mogą robić, jak pomagaĆ.Pani Iwona przychodzi na lekcje wychowawcze i opowiada o działalności fundacji, zachęca młodzież do wolontariatu, a przedszkolaki do dzielenia się zabawkami z innymi chorymi dziećmi. Pani prezes nawiązała współpracę również ze szkołą policealną im. prof. Zbigniewa Religi, gdzie jest szansa na projekt szkoleń dla masażystów dzieci po operacjach serca. Praca na takiej bliźnie jest żmudna i długotrwała, ale wraz z fizjoterapią stawia dziecko do niemalże pełnej sprawności fizycznej. Rehabilitacja po operacji jest bardzo ważna i Fundacja „Serduszko” uświadamia rodziców, że nie mogą tego zaniedbać. Aby pomóc w dostępności Pani Iwona ma już w głowie kilka projektów, na które fundusze się na pewno znajdą, bo to dla dzieci, dla ich zdrowia, radoścI.
 
 
Od dwóch lat od listopada do marca Fundacja przeprowadza akcję „Poczytaj mi z Serduszkiem”, polegającą na tym, że wolontariusze przychodzą na oddział i czytają pacjentom książki, układają puzzle, grają w gry planszowe, karty. Jesienią na olsztyńskiej Starówce fundacja zorganizowała „Klub Serdecznych”. Podczas tego spotkania fachowcy informowali rodziców gdzie się zgłosić i jak wypełnić dokumenty by otrzymać wsparcie finansowe z różnych źródeł.
 
Najnowszym pomysłem Fundacji jest utworzenie ośrodka kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej z nowoczesną salą hybrydową w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. W tym roku ruszyły na ten cel zbiórki publiczne na terenie całej Polski.
 
„Serduszko” stara się reagować na każdą potrzebę zgłoszoną przez podopiecznych. Tak na przykład zrodził się niedawno pomysł by rodzice, którzy mają problem z dojazdem z dziećmi na kontrole do innych miejscowości, mogli korzystać z busa. Pomysł świetnie się sprawdza. Fundacja stara się również wspierać rodziców emocjonalnie.
 
 
Więcej informacji o Fundacji na stronie: www.fundacjaserduszko.pl.
 
 

 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

49Galeria zdjęć: KONCERT CHARYTATYWNY

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Youtube Player

Kontakt - stopka

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Korszach
ul. Adama Mickiewicza 13
11-430 Korsze
Telefon 897541828
Faks 897540011
E-mail ugim_korsze@korsze.pl
 
Godziny otwarcia Urzędu Miejskiego
poniedziałek od godz. 8.00 do 16.00
wtorek - piątek od godz. 7.30 do 15.30

Statystyki odwiedzin

  • Dziś: 44
  • Tydzień: 560
  • Miesiąc: 2845
  • Wszystkie: 4901

Znajdź nas

  • Logo: Facebook
  • Logo: Youtube