Serwis Miejski
Logo: Konsultacje społeczne Logo: eUsługi Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Urząd Gminy Korsze

Aktualności

KGW NA KAZIUKACH WILNIUKACH W WILNIE

Koło Gospodyń Wiejskich „Baby z Babieńca” zorganizowało wyjazd do Wilna w dniach 3-4 marca 2019r. W wyjeździe wzięło udział 46 osób, w tym: KGW z Mołtajn, KGW z Garbna oraz osoby z Kraskowa, Kętrzyna, Studzieńca i Zyndak.
Główną atrakcją wyjazdu, oprócz zwiedzania Wilna był odbywający się tam festiwal kultury wileńskiej - Kaziuki Wilniuki. Uczestnicy wycieczki mieli okazję obejrzeć występy zespołów ludowych, spróbować lokalnych potraw, grzanego piwa oraz kupić wielkanocną palmę. Jarmark rozciągał się praktycznie przez całe miasto, a stragany zachęcały przeróżnym asortymentem.
Zwiedzanie miasta rozpoczęło się od obowiązkowego punktu na mapie Wilna - Ostrej Bramy, następnie wycieczka odwiedziła Cmentarz na Rossie, gdzie uczestnicy złożyli wieniec i zapalili znicze przy grobie Matki Marszałka Piłsudskiego oraz Jego Serca. Następnymi punktami zwiedzania była Cerkiew Świętego Ducha , Góra Trzech Krzyży z której rozciągał się widok na panoramę miasta. Zachwycała nie tylko panorama, ale też serce miasta, czyli Plac Katedralny, bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława oraz dzwonnica. Drugi dzień został poświęcony zwiedzaniu uliczek Wilna. Uczestnicy wycieczki odwiedzili również dom w którym mieszkała św. Faustyna. Na Litwie zachwyciły też piękne kościoły m.in. Kościół pw. św. Anny, czy św. Piotra i Pawła. Kolejne punkty wycieczki to stare miasto, czyli Pałac Prezydencki oraz Uniwersytet Wileński, w którym widać ślady polskości. Założony w 1579 roku przez króla Stefana Batorego należy do najstarszych uczelni w Europie Środkowo-Wschodniej. Pierwszym rektorem był kaznodzieja Piotr Skarga, a wśród znanych studentów można wymienić Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Czesława Miłosza.Zmęczeni, lecz pełni wrażeń wszyscy uczestnicy po dwóch dniach wrócili do domu, planując już jesienią następny wyjazd.

 
Czesława Orłowska-Staniszewska

 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Facebook Page Plugin
Youtube Player

Kontakt - stopka

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Korszach
ul. Adama Mickiewicza 13
11-430 Korsze
Telefon 897541828
Faks 897540011
E-mail ugim_korsze@korsze.pl
 
Godziny otwarcia Urzędu Miejskiego
poniedziałek od godz. 8.00 do 16.00
wtorek - piątek od godz. 7.30 do 15.30

Statystyki odwiedzin

  • Dziś: 85
  • Tydzień: 721
  • Miesiąc: 2949
  • Wszystkie: 4961

Znajdź nas

  • Logo: Facebook
  • Logo: Youtube