Serwis Miejski
Logo: Konsultacje społeczne Logo: eUsługi Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Urząd Gminy Korsze

Aktualności

Z WIZYTĄ NA DOŻYNKACH W SOLECZNIKACH

W dniach 21-22 września 2019 r. na zaproszenie Mera Rejonu Solecznickiego delegacja Gminy Korsze na czele z Burmistrzem Korsz Ryszardem Ostrowskim wzięła udział w uroczystym otwarciu Centrum Rozrywki i Biznesu w Ejszyszkach oraz w Dożynkach w Solecznikach (Litwa). Mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz pogratulował mieszkańcom Ejszyszek wspaniałego przedsięwzięcia i życzył, aby Centrum Rozrywki i Biznesu było miejscem upowszechniania kultury i tradycji, rozwijania indywidualnych talentów, jak też aktywności przedsiębiorczej lokalnej społeczności. Jubileuszowy koncert z okazji 30-lecia zespołu pieśni i tańca „Ejszyszczanie” stał się pierwszym występem w nowo otwartym Centrum Biznesu i Rozrywki w Ejszyszkach. Grupa prezentuje polski folklor ludowy w artystycznym opracowaniu, zachowując jego oryginalność i autentyczność.
Miasto Ejszyszki (Eisiskiu) to jedna z najstarszych miejscowości Wileńszczyzny (70 km na południe od Wilna). Nazwa miasta, według legendy, wywodzi się od jednego z najdzielniejszych wojów litewskich, Eisziusa, który dostał te ziemie w XI w. w nagrodę za odzyskanie ich od książąt ruskich. Prawa miejskie nadał osadzie Jan III Sobieski w XVII w. Przez miasto przebiegał ważny szlak, zwany ,,gościńcem raduńskim", prowadzący z Wilna do Krakowa. Mimo to miasto nie rozwinęło się nigdy w większy ośrodek. Na początku XIX w. niedaleko Ejszyszek była stacja telegrafu optycznego linii Warszawa - Sankt Petersburg. Ejszyszki liczą ok. 3700 mieszkańców. W miasteczku działają dwie szkoły średnie (polska, litewska z filią rosyjskiej), szkoła muzyczna, szkoła sportowa im. Antoniego Ratkiewicza, dwa przedszkola (polskie i litewskie) oraz Dom Polski. Zdecydowaną większość mieszkańców miasteczka stanowią Polacy (ok. 85 proc.).
 
Porozumienie o współpracy partnerskiej między miastem Ejszyszki a Gminą Korsze zostało podpisane 7 lipca 2007 roku.
 
Dożynki to czas dumy i radości oraz jedno z największych świąt ludzi pracujących w gospodarstwach rolnych oraz w otoczeniu rolnictwa. W rejonie solecznickim, należącym do obszarów typowo rolniczych, jest to największa impreza kulturalno – rolnicza, od 2003 roku wpisana do kalendarza najważniejszych uroczystości. Soleczniki leżą 45 km na południe od Wilna, na Równinie Lidzkiej, nad rzeką Solczą (dopływ Mereczanki). Miasto Soleczniki zamieszkuje 6.772 osób, z których 72% stanowią Polacy. 
 
Tradycyjnie, podczas święta wyłoniono najlepszego rolnika, najpiękniejsze stoisko, zagrodę, a także wieniec dożynkowy. Święto Plonów oprócz rolników zgromadziło mieszkańców rejonu, gości z pobliskich i dalszych zakątków Litwy, jak też z Polski, Białorusi, Niemiec. Inauguracja Święta Plonów rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w intencji rolników. Po uroczystej mszy świętej odbył się ceremoniał dożynkowy, podczas którego zostały poświęcone wieńce dożynkowe oraz na ręce Mera Rejonu Solecznickiego Zdzisława Palewicza przekazany chleb wypieczony z tegorocznego zboża – podzielony i rozdany wśród uczestników uroczystości. W tym dniu cały park miejski zamienił się w wielki jarmark stoisk dożynkowych oraz rzemieślniczych. Swoje stoiska zaprezentowało trzynaście gmin rejonu. Szczególną popularnością cieszyły się gminne zagrody, w których serwowano różnorodne wiejskie specjały.

 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

88Galeria zdjęć: Z WIZYTĄ NA DOŻYNKACH W SOLECZNIKACH

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Youtube Player

Kontakt - stopka

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Korszach
ul. Adama Mickiewicza 13
11-430 Korsze
Telefon 897541828
Faks 897540011
E-mail ugim_korsze@korsze.pl
 
Godziny otwarcia Urzędu Miejskiego
poniedziałek od godz. 8.00 do 16.00
wtorek - piątek od godz. 7.30 do 15.30

Statystyki odwiedzin

  • Dziś: 74
  • Tydzień: 694
  • Miesiąc: 2340
  • Wszystkie: 4373

Znajdź nas

  • Logo: Facebook
  • Logo: Youtube