Serwis Miejski
Logo: Konsultacje społeczne Logo: eUsługi Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Urząd Gminy Korsze

Aktualności

DYKTANDO W BIBLIOTECE

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach włączyła się już po raz trzeci w obchody organizując Dyktando, pt. „Zostań Mistrzem Ortografii”. Celem konkursu była popularyzacja zasad poprawnej polszczyzny wśród mieszkańców Korsz, rozwijanie zainteresowań i rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy na temat kultury języka polskiego, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych, ale przede wszystkim była to forma zabawy z ortografią i współzawodnictwo w „potyczkach ortograficznych”. Zadaniem uczestników było napisanie podyktowanego tekstu z jak najmniejszą liczbą błędów ortograficznych. Dyktando przeprowadzono w dwóch grupach wiekowych. Jedna grupa to młodzież, druga - dorośli. Dyktando pisane było na oryginalnych kartkach podpisanych kodem uczestnika w celu zachowania bezstronności podczas oceny poszczególnych prac. Po przedstawieniu ogólnych zasad dyktanda, jego uczestnicy przystąpili do wytężonej pracy umysłowej i z wielkim entuzjazmem pisali dyktowany tekst. Prace zostały następnie sprawdzone przez wcześniej powołaną komisję. Ocenie podlegała poprawność ortograficzna zapisanego tekstu. W przerwie pomiędzy poszczególnymi grupami oraz w czasie kiedy komisja sprawdzała teksty, uczestnicy dyktanda mogli poczytać prasę przy kawie i herbacie, skorzystać z komputerów i tabletów oraz wymienić się uwagami na temat pisanego tekstu.
czytaj dalej

BLUES W BIBLIOTECE

Popołudnie 20 lutego w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach przerodziło się w wyjątkowy wieczór muzyki bluesowej. Wieczór nazwaliśmy „Polski Blues i Big Beat - Stare dobre piosenki”. Naszymi gośćmi był zespół „Czarny Ortalion” z Panem Januszem Bieńkowskim na czele. To właśnie z jego inicjatywy odbyła się inauguracja cyklu spotkań z bluesem i big beatem w bibliotece.
Czarny Ortalion to zespół, w którego skład wchodzi dwóch miłośników bluesa: Bogusław Bartoszewicz, który śpiewa i gra na gitarze rytmicznej oraz Janusz Bieńkowski - lider zespołu, gitarzysta, aranżer i autor tekstów. Czasami zespołowi towarzyszy wokalistka Liliana Tawkin, oczarowując publiczność swoim fenomenalnym, nietuzinkowym głosem. Tak też było i tym razem. Zespół zaprezentował swoje autorskie utwory wokalne i instrumentalne utrzymane w stylistyce bluesowej i big beatowej oraz utwory innych wykonawców we własnych aranżacjach.
czytaj dalej

UTRUDNIENIA W WYDAWANIU DOWODÓW OOBISTYCH

Informujemy, że z powodu przerwy technicznej ogłoszonej przez Ministerstwo Cyfryzacji w dniu 1 marca 2019 r. (piątek) wnioski o wydanie dowodu osobistego będą przyjmowane do godziny 11.00.
 
Ponadto od dnia 27 lutego br. (środa) zostanie czasowo wyłączona możliwość składania wniosków elektronicznych o wydanie dowodu osobistego. Usługa zostanie ponownie przywrócona 4 marca br.
 

KWALIFIKACJA WOJSKOWA 2019

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa, na terenie powiatu kętrzyńskiego będzie trwała od 20.03.2019 r. do 19.04.2019 r.
 
Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się:
           1. mężczyzn urodzonych w 2000r.;
           2. mężczyzn urodzonych w latach 1995–1999, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
           3. osoby urodzone w latach 1998–1999, które:
 
a.    zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
 
b.    zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
 
c.    kobiety urodzone w latach 1995–2000, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 944);
 
czytaj dalej

FINAŁ HALOWYCH ZIMOWYCH ROZGRYWEK ŻAKÓW W SEZONIE 2018/2019

24 lutego 2019r. w Hali Widowiskowo - Sportowej w Korszach odbył się Finał Halowych Zimowych Rozgrywek Żaków w sezonie 2018/2019.Drużyny rywalizowały między sobą grając w grupie systemem każdy z każdym. Mecze obfitowały w bardzo dużą ilość bramek o czym mogą świadczyć wyniki. Niejednokrotnie dochodziło do ostrych starć, co świadczy o tym, że każdemu zależało na jak najlepszym wyniku. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna UKS Akademia Piłki Nożnej "Mały Jeziorak".
 
2 miejsce Polonia Lidzbark Warmiński
3 miejsce ZKS Olimpia Elbląg
4 miejsce UKS SOKÓŁ BIAŁA PISKA
5 miejsce GKS STAWIGUDA
6 miejsce MKS Korsze
 
 
Najlepszym bramkarzem turnieju został Mateusz Papińczyk (UKS Mały Jeziorak Iława). Najlepszym zawodnikiem turnieju został Maciej Tasarz (UKS Mały Jeziorak Iława). Królem strzelców został Szymon Gasperowicz (Polonia Lidzbark Warmiński).
 
czytaj dalej

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE

29 marca 2019r. (piątek) w godzinach 10:00-13.00 w Urzędzie Miejskim w Korszach dyżur będzie pełnił doradca emerytalny z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
 
czytaj dalej

VII SESJA RADY MIEJSKIEJ W KORSZACH

Serdecznie zapraszamy na VII Sesję Rady Miejskiej w Korszach, która odbędzie się 28 lutego 2019 r. (czwartek) o godz. 12.00 w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Korszach.
czytaj dalej

NOWY E-DOWÓD OD 4 MARCA

E-dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną — bezpieczne narzędzie do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.
Nowy dowód wyglądem będzie przypominał dokument tożsamości, którym obecnie się posługujemy. Jednak będzie on dodatkowo wyposażony w chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne.
 
Nowy dowód osobisty, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną, po aktywowaniu certyfikatów, będzie umożliwiał:
  1. uwierzytelnienie posiadacza dowodu osobistego w systemach teleinformatycznych (certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia),
  2. potwierdzenie obecności posiadacza dowodu osobistego w określonym miejscu i w określonym czasie (certyfikat potwierdzania obecności),
  3. składanie podpisu osobistego, który będzie zaawansowanym podpisem elektronicznym (certyfikat podpisu osobistego),
  4. zamieszczenie kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego wydawanego przez dostawców komercyjnych.
Wnioski o wydanie e-dowodu osobistego będzie można składać od 4 marca 2019 r.
 
Wszystkie informacje znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/e-dowod-dowod-z-warstwa-elektroniczna

Ubój zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią

Departament Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował ulotkę informacyjną dla rolników, opracowaną w Departamencie Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pt.: "Praktyczne wskazówki dla rolników w przypadku konieczności uboju zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią".
czytaj dalej

STYPENDIA BURMISTRZA KORSZ

13 lutego 2019 r. w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Korszach odbyła się uroczystość wręczenia najlepszym uczniom z Gminy Korsze stypendiów naukowych, sportowych i artystycznych za osiągnięcia w poprzednim roku szkolnych. Uczniom towarzyszyli ich rodzice i nauczyciele, a także Dyrektorzy szkół. Burmistrz Ryszard Ostrowski osobiście pogratulował uczniom wręczając dyplomy, listy gratulacyjne i kwiaty. Gmina Korsze kontynuuje program stypendialny od 2007 roku, wspierając wszechstronny rozwój najzdolniejszej młodzieży z naszych szkół. W tym roku ufundowane zostały 52 stypendia. Przeznaczyliśmy na ten cel kwotę  49.560,00 zł.
 
czytaj dalej
1 ... 3 4 5 6 7 ... 11
Youtube Player