Serwis Miejski
Logo: Konsultacje społeczne Logo: eUsługi Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Urząd Gminy Korsze

Wydarzenia

WARSZTATY SZYCIA STROJÓW WARMIŃSKICH

W dniach 15–19 października 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sątocznie odbyły się warsztaty SZYCIA STROJÓW WARMIŃSKICH zorganizowane przez działające przy szkole Stowarzyszenie ANIMATOR. Zajęcia były możliwe dzięki dofinansowaniu realizacji zadania publicznego przez Urząd Miasta i Gminy w Korszach. Warsztaty miały na celu przybliżenie uczestnikom wiedzy na temat wyglądu strojów ludowych z regionu Warmii i Mazur oraz uszycie kompletu strojów dla chłopca i dziewczynki.
Naszą instruktorką była pani Małgorzata Wędrowska, która jest właścicielką pracowni i wypożyczalni strojów M jak MAŁGORZATA w Bartoszycach. Zajmuje się też szyciem strojów ludowych dla zespołów folklorystycznych.Uczestnikami warsztatów byli zainteresowani mieszkańcy środowiska lokalnego, rodzice uczniów ze szkoły w Sątocznie, sami uczniowie oraz nauczyciele.

Podczas naszych spotkań dowiedzieliśmy się wiele na temat wyglądu strojów ludowych, kolorystyki, znaczenia elementów noszonych przez różne osoby. Poznaliśmy tajniki kroju i szycia poszczególnych części ubiorów ludowych. Robiliśmy projekty strojów, które planowaliśmy uszyć. Wykonywaliśmy wykroje, marszczyliśmy elementy na spódnice i koszule, przyszywaliśmy elementy dekoracyjne. Nauczyliśmy się rozróżniać tkaniny przeznaczone na koszule, halki, spódnice, kamizele. Słuchaliśmy muzyki i gwary warmińskiej, oglądaliśmy tańce z tego regionu, poznaliśmy przepis na ciastka zwane „ślimaki warmińskie”. Dzięki naszej instruktorce mogliśmy obejrzeć, dotknąć, przymierzyć oryginalne czepce warmińskie, chusty, oraz stroje pochodzące z Jej zbiorów.

Efektem naszych pięciodniowych spotkań było uszycie stroju warmińskiego dziewczęcego, składającego się z koszuli, halki, spódnicy i kamizelki. Strój uzupełniają czerwone korale i wianek z polnych kwiatów ze wstążkami. Strój chłopięcy to białe spodnie, koszula z aksamitką pod szyją i czerwona, wełniana kamizela.

Naszymi modelami byli uczniowie Wiktor Choiński i Ewa Jakubowicz. Ich pierwsze wystąpienie publiczne w strojach ludowych, które powstały na warsztatach, odbyło się podczas apelu ŚLUBOWANIA pierwszoklasistów i wywołało niemałe zainteresowanie wśród rodziców i uczniów. Stroje bardzo się podobały. Postanowiliśmy, że tradycją w naszej szkole będzie prowadzenie uroczystości szkolnych w tych właśnie strojach.

Stały się też one inspiracją do poznawania tradycji ludowych naszego regionu oraz propagowania ich poprzez naukę tańców warmińskich dla najmłodszych.
 
Jesteśmy bardzo wdzięczni Urzędowi Miasta i Gminy Korsze, Stowarzyszeniu ANIMATOR i pani Małgorzacie Wędrowskiej za zorganizowanie i przeprowadzenie warsztatów. Dzięki nim nasza wiedza o tradycyjnych ubiorach naszego regionu została wzbogacona. To duża zasługa pani Małgorzaty, która ciekawie i z dużym zaangażowaniem prowadziła zajęcia i nie ograniczała się wyłącznie do wyglądu i sposobu szycia stroju warmińskiego, ale opowiadała o tradycjach, prezentowała gwarę, tańce, potrawy, obyczaje ludowe regionu Warmii i Mazur.
 
E.S.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Youtube Player

Kontakt - stopka

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Korszach
ul. Adama Mickiewicza 13
11-430 Korsze
Telefon 897541828
Faks 897540011
E-mail ugim_korsze@korsze.pl
 
Godziny otwarcia Urzędu Miejskiego
poniedziałek od godz. 8.00 do 16.00
wtorek - piątek od godz. 7.30 do 15.30

Statystyki odwiedzin

  • Dziś: 214
  • Tydzień: 665
  • Miesiąc: 2909
  • Wszystkie: 4771

Znajdź nas

  • Logo: Facebook
  • Logo: Youtube