Aktualności

DELEGACJA Z KORSZ NA DOŻYNKACH W SOLECZNIKACH NA LITWIE

  • 22-09-2022
Korsze są miastem partnerskim z Ejszyszkami, miasteczkiem położonym w rejonie solecznickim. W ramach współpracy delegacja z Korsz w składzie burmistrz - Jan Adamowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury – Piotr Frąckiewicz oraz kierownik Korpecu – Mirosław Zielonka, otrzymali zaproszenie na jedno z najważniejszych wydarzeń organizowanych w Solecznikach, jakim są Dożynki. Jest to imprezą szczególna, pozytywnie zaskakującą rozmachem organizacyjnym, mnóstwem znamienitych gości oraz serdecznością gospodarzy.
 
 
Tradycyjnie Dożynki zainaugurowała uroczysta msza święta w intencji rolników i wszystkich mieszkańców rejonu. Po mszy świętej odbył się ceremoniał dożynkowy, podczas którego zostały poświęcone wieńce dożynkowe, a na ręce mera rejonu solecznickiego Zdzisława Palewicza przekazany chleb wypieczony z tegorocznego zboża – podzielony i rozdany wśród uczestników uroczystości. Tego dnia nie zabrakło również miłego akcentu w postaci nagród i odznaczeń. W konkursie „Najlepsze gospodarstwo rolne 2022". tytuł zdobyli Wiktoria i Paweł Bandalewiczowie z Solecznik, którzy posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 500 ha.
Największą uwagę przybyłych na Dożynki przykuwały stoiska, przygotowane przez 13 gmin rejonu solecznickiego. Każda z nich miała osobisty koloryt, atmosferę i smakołyki, którymi można było się poczęstować. W rejonie solecznickim mieszkańcy pieczołowicie dbają o tradycję i co roku prezentują prawdziwe arcydzieła w formie wieńców dożynkowych, które podlegają ocenie komisji konkursowej. Na Dożynkach solecznickich zapewniono urozmaicony program artystyczny, na scenie wystąpili m.in.:  „Solczanie", „Turgielanka", „Łałymka", którzy wystawili przepiękne widowisko dożynkowe. Szczególnego nastroju Dożynkom dodała orkiestra dęta i zespół akordeonistów. Na ludową nutę publiczność bawił zespół pieśni i tańca „Perła" z Niemenczyna, jednak największą furorę zrobił król muzyki disco polo - Zenek Martyniuk z zespołem Akcent.
 
Możliwość uczestnictwa na Dożynkach delegacji z Korsz to nie tylko inspiracja w kwestii organizacji wydarzenia czy poznanie sposobu funkcjonowania mniejszości polskiej na Litwie. Odbyły się spotkania podczas których burmistrz Korsz Jan Adamowicz rozmawiał o współpracy kulturalnej, sportowej ale również i gospodarczej z merem rejonu solecznickiego Zdzisławem Palewiczem oraz starostą Ejszyszek Mirosławem Bogdziunem. Polacy mieszkający na Litwie są bardzo serdeczni i gościnni, chcą współpracować z Polskimi miastami i gminami, dlatego w przyszłości miasto Korsze z pewnością wejdzie w silniejszą współpracę z miastem Ejszyszki. 
 
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją