Aktualności

27 MAJA DZIEŃ SAMORZĄDU TERYTORIALENGO

  • 27-05-2026
Corocznie, 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, na pamiątkę pierwszych w Polsce po II wojnie światowej demokratycznie przeprowadzonych wyborów samorządowych. Wszystkim samorządowcom i pracownikom samorządowym składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz satysfakcji w życiu prywatnym i zawodowym. Dziękujemy za zaangażowanie i owocną współpracę na rzecz dobra naszej „małej Ojczyzny” oraz życzymy, aby działania podejmowane przez samorządowców były zauważane i doceniane.
O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w specjalnej uchwale, podjętej w 10. rocznicę odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.
W uchwale Sejm podkreślił znaczenie samorządów dla tworzenia lokalnych więzi i budowy silnego państwa:„Dziś w działalności samorządu terytorialnego ma swój bezpośredni i pośredni udział wiele tysięcy obywateli, co jest podstawą demokratycznego państwa i społeczeństwa obywatelskiego”.
Ustanawiając święto samorządu terytorialnego, Sejm wyraził uznanie i szacunek wszystkim osobom, które przyczyniły się do jego powstania i działalności — radnym, wójtom, burmistrzom i prezydentom miast, starostom i marszałkom oraz pracownikom samorządowym.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją