Aktualności

APEL PAMIĘCI KĘTRZYN WILAMOWO 10.04.2024 R.

  • 10-04-2024
Podczas słonecznej środy 10 kwietnia 2024 na lotnisku Kętrzyn Wilamowo o godzinie 8:20 przygotowano Apel Pamięci poświęcony ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem, w 14-stą rocznicę katastrofy.
 
Jak co roku, uroczystość odbyła się przy pierwszym (po katastrofie) obelisku i jedynym do dziś na lotnisku, który powstał w Polsce, by uczcić pamięć tego dramatycznego wydarzenia i ofiar katastrofy.
 
Na uroczystości przybyły licznie zaproszone delegacje w tym:
  • Pan Wojewoda Radosław  Król, który reprezentował Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu, RP Prezesa Rady Ministrów oraz Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki;
  • Pani Senator Jolanta Piotrowska, która reprezentowała Panią  Małgorzatę Kidawę-Błońską - Marszałek Senatu RP;
  • Pan Zbigniew Szczypiński - Wicewojewoda Warmińsko – Mazurski;
  • Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego reprezentowała Pani Małgorzata Gołębiowska -Matusiak - Kierownik Biura Dialogu Społecznego i Pożytku Publicznego;
  • Stan duchownych reprezentowali: Ks. Arcybiskup Józef Górzyński – Metropolita Warmiński i Ks. Paweł Hause – Biskup  Ewangelickiej Diecezji Mazurskiej  wraz z wieloma lokalnymi proboszczami;
  • Dowódcę Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych i Inspektora Sił Powietrznych reprezentował ppłk Tomasz Sędzikowski;
oraz  przedstawiciele z regionalnych formacji wojskowych, Straży Granicznej, samorządów, Policji i Straży Pożarnej, organizacji pozarządowych, instytucji oświatowych oraz kapłani różnych wyznań.
 
Ceremonia rozpoczęła się podniesieniem flagi państwowej przy akompaniamencie hymnu państwowego w wykonaniu orkiestry Wojsk Lądowych z Giżycka.
 
O godzinie 8:41 – na minutę rozległ się donośny dźwięk syreny strażackiej. W tym momencie każdy z zaproszonych gości mógł na chwilę w skupieniu pomyśleć o tych, którzy zginęli w katastrofie. Tym symbolicznym akcentem (w godzinie katastrofy) został oddany hołd pasażerom prezydenckiego samolotu, lecącego do Katynia. Następnie nawiązano do tragicznych wydarzeń sprzed 14 lat, odczytano listę ofiar i w krótkim zagajeniu wspomniano, co się wydarzyło.
 
„Lecieli, by uczcić ofiary mordu w Katyniu, a swoją tragiczną śmiercią rankiem dnia 10 kwietnia 2010r. nadali nowy światowy wymiar zagładzie Polskich Oficerów w 1940r. Stając wczesnym rankiem przy symbolicznym obelisku na lotnisku Wilamowo, już w Trzynastą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem, dajemy dowód pamięci o dostojnych pasażerach i załodze samolotu TU 154, bo mamy tą pamięć w naszych sercach i gorących umysłach.
Panie Prezydencie Kaczyński! Panie Prezydencie Kaczorowski! Wspominając Waszą ofiarę na narodowym ołtarzu nie pozwolimy szczególnie młodemu pokoleniu zapomnieć o tej trudnej do zaakceptowania narodowej tragedii, o ofiarach katastrofy, o potrzebie szacunku człowieka dla innego partnera i jego dokonań.
Spoczywajcie w spokoju!”
 
Kontynuacją tej wyjątkowej chwili był również okolicznościowy tekst Apelu Oręża Polskiego zakończony oddaniem salwy przez Kompanię Honorową 15.GBZ.
 
Religijnym akcentem uroczystości była modlitwa Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego  i Biskupa Pawła Hause, za duszę ofiar tej ciągle poruszającej polskie społeczeństwo katastrofy.
 
Po modlitwie ekumenicznej zabrali głos:
- Pan Wojewoda Warmińsko-Mazurski Radosław Król
- Pani Senator RP Jolanta Piotrowska
- Pani Małgorzata Gołębiowska-Matusiak, która odczytała okolicznościowy list Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pana Marcina Kuchcińskiego.
 
Symbolem końcowym uroczystości było złożenie kwiatów pod obeliskiem pamięci ofiar. Jako pierwsze zostały złożone imponujące wieńce w imieniu Prezydenta RP, Marszałek Sejmu, Premiera, Marszałek Senatu, Marszałka Warmii i Mazur oraz następnie liczne inne delegacje służb mundurowych, samorządów i społeczeństwa. Delegacja AKJ składająca kwiaty ustawiła również symboliczne znicze – 3 białe i 3 czerwone, nawiązujące do barw narodowych, a delegacja duchownych z Arcybiskupem Józefem Górzyńskim zamknęła procedurę składania kwiatów ustawieniem czerwonych zniczy.
 
Uroczystość zakończyła się podziękowaniem Stanisława Tołwińskiego (Prezesa AKJ - inicjatora organizowanej uroczystości) dla wszystkich obecnych na tych wyjątkowych obchodach i życzeniami bezpiecznego powrotu do domów.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją