- Gmina
-
Strefa Mieszkańca
- Edukacja
- Pomoc Społeczna
- Kultura
- Sport
- Budżet Obywatelski Miasta Korsze
- Twoja Gmina Korsze
- WIKOM Wodociągi i Oczyszczanie Miasta sp. z o.o. w Korszach
- GOSPODARKA ODPADAMI KOMUNALNYMI
- INFORMACJA O JAKOŚCI WODY DO SPOŻYCIA
- ZIMOWE UTRZYMANIE DRÓG
- NIE KUPUJ - ADOPTUJ !
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
- BEZPŁATNE PORADNICWO PSYCHOLOGICZNE
- GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
- PROGRAM CIEPŁE MIESZKANIE
- Strefa Turysty
Wydarzenia
SZLAKIEM KULTURY I HISTORII
- 17-10-2022
Korszeńscy seniorzy wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym pt. „Szlakiem miejsc niezwykłych – kultury i historii" do Poznania, Kórnika, Gniezna i Lichenia. Organizatorem przedsięwzięcia było Korszeńskie Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Otwarte Drzwi".
Pierwszy na trasie historycznej to bogaty w historię i kulturę Poznań. Zwiedzanie odbywało się z licencjonowanym przewodnikiem miejskim, który przemierzał z seniorami urokliwe uliczki miasta.
Ostrów Tumski. W tym miejscu zaczęła historia naszego państwa, narodu i Kościoła. Znajdują się tutaj relikty palatium, czyli rezydencji Mieszka I z II połowy X wieku. Była to pierwsza taka budowla na ziemiach polskich – bardzo nowoczesna jak na ówczesne czasy, bo dwupiętrowa. To właśnie w tym pałacu pierwszą chrześcijańską kaplicę na ziemiach polskich ufundowała i się w niej modliła księżniczka czeska Dobrawa.
Na Ostrowie Tumskim znajduje się także najstarsza Katedra w Polsce. W 968 r. biskup Jordan utworzył tutaj pierwszą organizację kościelną na ziemiach polskich. Następnie zobaczyliśmy również m.in.: Stary Rynek, Zamek Królewski, Poznańską Farę, Dzielnicę Cesarską.
Kolejnego dnia udaliśmy się do miejscowości Kórnik. Kórnik to jeden z piękniejszych wielkopolskich zamków często odwiedzanych przez turystów. Rezydencja znanych poznańskich rodów: Górków, Działyńskich i słynnej Białej Damy, która co noc schodzi z obrazu i odjeżdża z czekającym na nią tajemniczym jeźdźcem. Tytus Działyński, który w XIX w. przebudował zamek w obecnym kształcie stworzył park, w którym sadził liczne gatunki drzew i krzewów z całego świata – dziś niezwykłe arboretum.
Na trasie wyjazdu pojawiło się również Gniezno i jego katedra. To tu koronowało się pięciu pierwszych Królów Polski: Bolesław Chrobry, Mieszko II, Bolesław Śmiały, Przemysł II i Wacław II.
Ostatnim na trasie wyjazdu był Licheń Stary, muzeum, bazylika i jej otoczenie. Bazylika Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej to największa świątynia w Polsce. Znajduje się ona na terenie sanktuarium w Licheniu Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski . Jest to jeden z najważniejszych katolickich sanktuariów w Polsce. Świątynia została zbudowana jako upamiętnienie objawień Matki Bożej w 1813, a następnie w 1850–1852 roku. Kościół jest stosunkowo nowy. Budowa rozpoczęła się w 1994 roku. W 2000 roku poświęcono największy w Polsce dzwon Maryja Bogurodzica.
Celem wyjazdu była edukacja historyczna i kulturalna mieszkańców oraz zapewnienie im dostępu do dóbr narodowych. Promocja kultury i ochrona dziedzictwa narodowego oraz wspieranie przedsięwzięć dotyczących ochrony zabytków i dziedzictwa narodowego. Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Korsze.
Tekst i fot.: Tomasz Lenkowski KSSK „Otwarte Drzwi"