- Gmina
-
Strefa Mieszkańca
- Edukacja
- Pomoc Społeczna
- Kultura
- Sport
- Budżet Obywatelski Miasta Korsze
- Twoja Gmina Korsze
- WIKOM Wodociągi i Oczyszczanie Miasta sp. z o.o. w Korszach
- GOSPODARKA ODPADAMI KOMUNALNYMI
- INFORMACJA O JAKOŚCI WODY DO SPOŻYCIA
- ZIMOWE UTRZYMANIE DRÓG
- NIE KUPUJ - ADOPTUJ !
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
- BEZPŁATNE PORADNICWO PSYCHOLOGICZNE
- GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
- PROGRAM CIEPŁE MIESZKANIE
- Strefa Turysty
23 stycznia 2022 r. w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Korszach kolejarze świętowali 35-lecie Duszpasterstwa. Wszystkich przybyłych przywitał Proboszcz Parafii Ksiądz Remigiusz Znaniecki. We mszy uczestniczyli także Ksiądz prał. kan. mgr Dyzma Wyrostek, Ksiądz dr Aleksander Jacyniak oraz pełniący funkcję Burmistrza Korsz Kazimierz Mieczysław Witczak, poczty sztandarowe OSP w Korszach, Duszpasterstwa Kolejarzy w Korszach oraz przedstawiciele Izby Celnej.
Duszpasterstwo Kolejarzy w Korszach przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Korszach rozpoczęło swoją działalność w listopadzie 1985 roku. Była to działalność na pół oficjalna ze względu chociażby na brak sztandaru oraz czasy komunizmu. Kolejarze zbierali się wtedy wokół pielgrzymki na Jasną Górę, która zawsze miała miejsce w listopadzie w dniu Św. Katarzyny Patronki Kolejarzy. W 1985 roku rozpoczęto także starania mające na celu ufundowanie sztandaru duszpasterstwa kolejarzy. Duszpasterstwo kolejarzy przede wszystkim zakorzenione jest w życiu wspólnoty parafialnej. W dalszym ciągu kolejarze są skupieni przy sztandarze, uczestniczą w uroczystościach religijnych, samorządowych i państwowych w okolicznych parafiach i miejscowościach. Mimo upływu lat sztandar i kolejarze z Duszpasterstwa są widoczni i oddziaływają na miejscową społeczność dając przykład właściwej postawy katolika i kolejarza. Przez wszystkie lata w swojej pracy w Duszpasterstwie zawsze byli blisko matki Bożej. Wszystkie pielgrzymki w jakich uczestniczyli miały miejsce do miejsc świętych związanych z Matką Chrystusa. W kościele parafialnym od początku wprowadzenia nabożeństw fatimskich stoją na straży figurki Matki Bożej Fatimskiej.
Korsze to ogromna rzesza Rodziny Kolejarskiej. Powstanie Korsz wiąże się z rozwojem kolei, dlatego kolejnictwo zajmuje wyjątkowe miejsce na kartach historii naszego miasta. Wyjątkowe miejsce zajmują także osoby, które od lat związane były z koleją i które o jej rozwoju i działalności wiedzą najwięcej. Mowa w tym miejscu oczywiście o emerytowanych kolejarzach, gdyż to oni są świadectwem funkcjonowania kolei, a tym samym rozwoju miasta. Praca kolejarza przypomina, że człowiek ma zawsze wymierzony czas i godzinę. Trzeba nim dobrze zagospodarować, by ten czas dany przez Jezusa nie został zmarnowany. Kolejarz to więcej niż zawód, to ważna misja publiczna. W Polsce jest ona w sposób szczególny spleciona z historią niepodległościowych dążeń naszego narodu, z budowaniem i umacnianiem fundamentów odrodzonej Rzeczypospolitej.
Z okazji Jubileuszu Duszpasterstwa Kolejarzy w Korszach w imieniu Samorządu Gminy Korsze składam gratulacje oraz serdeczne podziękowania za dotychczasową współpracę, wyrażam swoje uznanie za całokształt pracy społecznej na rzecz społeczności lokalnej – mówił pełniący funkcję Burmistrza Korsz Kazimierz Mieczysław Witczak.
Jubileusz był okazją do wyróżnień.
Grawertony i listy gratulacyjne z okazji Jubileuszu 35 lecia Duszpasterstwa Kolejarzy w Korszach otrzymali:
1.Bolesław Tumowski
Koordynator Duszpasterstwa Kolejarzy w Korszach
2.Edward Ruń
3.Bogdan Sachoń
4.Zenon Żywicki
5.Cezary Roman
Koordynator Duszpasterstwa Kolejarzy w Korszach
2.Edward Ruń
3.Bogdan Sachoń
4.Zenon Żywicki
5.Cezary Roman
6. Andrzej Antończyk
7. Henryk Wasilewski
8. Józef Śledzik
9.Witold Wojszkun
Po uroczystej Mszy wszyscy zostali zaproszeni na wspólną modlitwę przy grobie Duszpasterza Kolejarzy. ks. prałata Janusza Budyna, gdzie złożono kwiaty i znicze.