Serwis Miejski
Logo: Konsultacje społeczne Logo: eUsługi Logo: epuap Logo: BIP Logo: Facebook
Logo: Urząd Gminy Korsze

Wydarzenia

SENIORZY SZLAKIEM ZAMKÓW GOTYCKICH

Korszeńscy seniorzy wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym pt. „Szlakiem Zamków Gotyckich" do Sztumu, Kwidzyna, Gniewu. Pierwszy na trasie historycznej to bogaty w historię zamek w Sztumie. Zbudowany w stylu gotyckim przez zakon krzyżacki w latach 1326-1335, na planie wielokąta z dwiema wieżami, w miejscu staropruskiego grodu. Był siedzibą wójta krzyżackiego. W 1410 roku w rękach polskich. Po wojnie trzynastoletniej, w latach 1468-1772, był siedzibą polskich starostów. Zniszczony w czasie wojen szwedzkich w XVII wieku, został częściowo rozebrany przez władze pruskie. Zachowały się 2 skrzydła przebudowane w XIX wieku, wieża więzienna, bramy i mury obwodowe.
Następnie udaliśmy się do zamku w Kwidzynie. Przy ulicy Gdańskiej mieszczą się ruiny zamku biskupiego. Był to zamek zbudowany przez biskupów kapituły pomezańskiej w początkach XIV wieku na planie kwadratu z dziedzińcem i kwadratowymi basztami na narożach oraz gdaniskiem połączonym z zamkiem gankiem wspartym na pięciu monumentalnych arkadach. Król Władysław Jagiełło zajął zamek podczas wielkiej wyprawy przeciwko Krzyżakom w 1410 roku. Drugi pokój toruński przyznał zamek w 1466 roku Krzyżakom. Szwedzi podczas potopu w 1655 roku uszkodzili zamek. Władze pruskie częściowo go rozebrały w XVIII wieku. W obecnie zachowanym północnym i zachodnim skrzydle mieści się Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Zachowało się również największe gdanisko oraz wieża studzienna z gankiem.
Ostatnim na trasie był zamek w Gniewie. Początki zamku sięgają 1290 roku i są związane z zakonem krzyżackim. Mówi się, że był to jeden z najpotężniejszych zamków zakonu po tej stronie Wisły. W 1410 roku zamek został zajęty przez Pawła z Wszeradowa. W 1454 roku został zdobyty, ale w tym samym roku odzyskali go Krzyżacy. W 1464 roku, zamek poddał się wojskom królewskim. Został on włączony do Polski i stał się siedzibą starostów. W 1625 i 1655 roku został zajęty przez wojska szwedzkie.
Na zamku przebywał Zygmunt III Waza, a pod koniec XVII wieku starostą gniewskim był Jan Sobieski – późniejszy król Polski, który dla swojej żony zbudował barokowy budynek na Podzamczu. Na przestrzeni lat obiekt był wielokrotnie przebudowywany i pełnił różne funkcje. Był on m.in. przebudowany na spichlerz.
W 1920 roku Gniew wrócił do Polski, ale już rok później na zamku wybuchł pożar, który zniszczył sporą część obiektu. Podczas II Wojny Światowej w zamku znajdowała się niemieckie więzienie dla Polaków. Odbudowa obiektu rozpoczęła się pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku.
Celem wyjazdu była edukacja historyczna i kulturalna mieszkańców oraz zapewnienie im dostępu do dóbr narodowych. Promocja kultury i ochrona dziedzictwa narodowego oraz wspieranie przedsięwzięć dotyczących ochrony zabytków i dziedzictwa narodowego. Umożliwienie seniorom udziału w wydarzeniach kulturalnych.

Organizatorem przedsięwzięcia było Korszeńskie Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Otwarte Drzwi". Zadanie współfinansowane ze środków Powiatu Kętrzyńskiego.
Tekst i fot.: Tomasz Lenkowski KSSK „Otwarte Drzwi"
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Facebook Page Plugin

Kontakt - stopka

Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Korszach
ul. Adama Mickiewicza 13
11-430 Korsze
Telefon 897541828
Faks 897540011
E-mail ugim_korsze@korsze.pl
 
Godziny otwarcia Urzędu Miejskiego
poniedziałek od godz. 8.00 do 16.00
wtorek - piątek od godz. 7.00 do 15.00

Statystyki odwiedzin

  • Dziś: 85
  • Tydzień: 544
  • Miesiąc: 2349
  • Wszystkie: 4479

Znajdź nas

  • Logo: Facebook
  • Logo: Youtube