- Gmina
-
Strefa Mieszkańca
- Edukacja
- Pomoc Społeczna
- Kultura
- Sport
- Budżet Obywatelski Miasta Korsze
- Twoja Gmina Korsze
- WIKOM Wodociągi i Oczyszczanie Miasta sp. z o.o. w Korszach
- GOSPODARKA ODPADAMI KOMUNALNYMI
- INFORMACJA O JAKOŚCI WODY DO SPOŻYCIA
- ZIMOWE UTRZYMANIE DRÓG
- NIE KUPUJ - ADOPTUJ !
- NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
- BEZPŁATNE PORADNICWO PSYCHOLOGICZNE
- GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
- PROGRAM CIEPŁE MIESZKANIE
- Strefa Turysty
Wydarzenia
KOMPUTERY DLA MGBP W KORSZACH
- 27-10-2022
- drukuj
Miło nam poinformować, że nasza biblioteka otrzymała sprzęt komputerowy z projektu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2022”, który dofinansował Instytut Książki. W ramach zadania zakupiono: komputery, monitory, drukarkę, projektor, klawiatury, myszki, głośniki, słuchawki, router oraz listwy zasilające. Całkowita kwota zadania to 30 000,00 zł, w tym 25 500,00 zł dofinansowania z Instytutu Książki.
LOVEROWI W KORSZACH
- 20-10-2022
- drukuj
13 października w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Korszach odbyło się spotkanie podróżnicze.Loverowi czyli Daniel Sienkiewicz i Aleksandra Szczepańska to para młodych, wspaniałych ludzi , których połączyła miłość do siebie i do rowerów . Zainspirowani trasą, którą przejechał brytyjski pisarz i podróżnik, Bernard Newman, w 1934 roku, w lipcu wyruszyli na wyprawę rowerową, do kraju, który już nie istnieje czyli II RP , sprawdzając, jak przez ostatnie stulecie zmieniły się miejsca , o których pisał ich poprzednik.Nasi goście zabrali nas na rowerową podróż w czasie, która trwała 78 dni i liczyła ponad 5500 tysiąca przejechanych kilometrów . Poza historycznym aspektem podróży pokazali również ,że taka wyprawa to przede wszystkim ciekawa przygoda. Spanie w namiocie, gotowanie w plenerze, poznawanie nowych ludzi i ich historii musi wywoływać fantastyczne emocje. Dziękujemy za bardzo ciekawe spotkanie i za duży łyk dobrej energii, którą poczęstowali wszystkich młodzi podróżnicy. Rower to nie tylko pasja, ale też sposób na życie. Zapraszamy do biblioteki po książkę , która była inspiracją dla naszych gości.
DWUDNIOWY RAJD HARCERSKI ZA NAMI
- 20-10-2022
- drukuj
IV Korszeńska Środowiskowa Wielopoziomowa Drużyna Harcerska SILVAM POPULI miała przyjemność wziąć udział w kolejnym rajdzie, który odbył się w dniach 15 i 16 października br., tym razem w Lidzbarku Warmińskim. Bazą noclegową była Kamienica Amfiteatru Miejskiego dzięki uprzejmości niesamowicie gościnnego oraz życzliwego Pana Pawła Sadowskiego - dyrektora Lidzbarski Dom Kultury LDK. Za jego sprawą korszeńscy harcerze mogli podziwiać i zwiedzać Zamek Biskupów Warmińskich oraz Muzeum Warmińskie z bardzo przesympatyczną Panią przewodnik - Izabelą Treutle.Sobotnie południe było zarezerwowane na grę terenową z udziałem harcerzy z Hufiec ZHP Ziemi Lidzbarskiej im. Powstańców Warszawskich. Drużyny były podzielone na dwie liczne grupy, które musiały zaliczyć 9 punktów i wykonać określone zadania.
UPIORNY WIECZÓR W HALI WIDOWISKOWO-SPORTOWEJ W KORSZACH
- 20-10-2022
- drukuj
WARSZTATY WYPIEKU CHLEBA
- 17-10-2022
- drukuj
Korszeńskie Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Otwarte Drzwi" zorganizowało warsztaty wypieku chleba. Warsztaty dla seniorów odbyły się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Część teoretyczną i praktyczną przeprowadził lokalny piekarz. Seniorzy przygotowali i wypiekli chleby na naturalnym zakwasie. Wygląd i smak zachwycał nawet najbardziej wymagających smakoszy.
Zadanie współfinansowane ze środków Gminy Korsze.
Tekst i fot.: Tomasz Lenkowski KSSK „Otwarte Drzwi"
SZLAKIEM KULTURY I HISTORII
- 17-10-2022
- drukuj
Korszeńscy seniorzy wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym pt. „Szlakiem miejsc niezwykłych – kultury i historii" do Poznania, Kórnika, Gniezna i Lichenia. Organizatorem przedsięwzięcia było Korszeńskie Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Otwarte Drzwi".
Pierwszy na trasie historycznej to bogaty w historię i kulturę Poznań. Zwiedzanie odbywało się z licencjonowanym przewodnikiem miejskim, który przemierzał z seniorami urokliwe uliczki miasta.
Ostrów Tumski. W tym miejscu zaczęła historia naszego państwa, narodu i Kościoła. Znajdują się tutaj relikty palatium, czyli rezydencji Mieszka I z II połowy X wieku. Była to pierwsza taka budowla na ziemiach polskich – bardzo nowoczesna jak na ówczesne czasy, bo dwupiętrowa. To właśnie w tym pałacu pierwszą chrześcijańską kaplicę na ziemiach polskich ufundowała i się w niej modliła księżniczka czeska Dobrawa.
WYJAZDY PROZDROWOTNE DO LIDZBARKA WARMIŃSKIEGO
- 17-10-2022
- drukuj
Mieszkańcy naszej gminy wzięli udział w projekcie „Żyjmy bez nałogów w Gminie Korsze" realizowanym przez Korszeńskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Otwarte Drzwi". W dwóch wyjazdach prozdrowotnych na basen do Term Warmińskich wzięły udział głównie osoby 60+. Uczestnicy projektu skorzystali również ze zdrowotnych właściwości tężni solankowej w Lidzbarku Warmińskim.
Zadanie współfinansowany ze środków Gminy Korsze. Za wsparcie finansowe dziękujemy Firmie EDP Renewables.
Tekst i fot.: Tomasz Lenkowski KSSK „Otwarte Drzwi"
SENIORZY SZLAKIEM ZAMKÓW GOTYCKICH
- 17-10-2022
- drukuj
Korszeńscy seniorzy wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym pt. „Szlakiem Zamków Gotyckich" do Sztumu, Kwidzyna, Gniewu. Pierwszy na trasie historycznej to bogaty w historię zamek w Sztumie. Zbudowany w stylu gotyckim przez zakon krzyżacki w latach 1326-1335, na planie wielokąta z dwiema wieżami, w miejscu staropruskiego grodu. Był siedzibą wójta krzyżackiego. W 1410 roku w rękach polskich. Po wojnie trzynastoletniej, w latach 1468-1772, był siedzibą polskich starostów. Zniszczony w czasie wojen szwedzkich w XVII wieku, został częściowo rozebrany przez władze pruskie. Zachowały się 2 skrzydła przebudowane w XIX wieku, wieża więzienna, bramy i mury obwodowe.
Następnie udaliśmy się do zamku w Kwidzynie. Przy ulicy Gdańskiej mieszczą się ruiny zamku biskupiego. Był to zamek zbudowany przez biskupów kapituły pomezańskiej w początkach XIV wieku na planie kwadratu z dziedzińcem i kwadratowymi basztami na narożach oraz gdaniskiem połączonym z zamkiem gankiem wspartym na pięciu monumentalnych arkadach. Król Władysław Jagiełło zajął zamek podczas wielkiej wyprawy przeciwko Krzyżakom w 1410 roku. Drugi pokój toruński przyznał zamek w 1466 roku Krzyżakom. Szwedzi podczas potopu w 1655 roku uszkodzili zamek. Władze pruskie częściowo go rozebrały w XVIII wieku. W obecnie zachowanym północnym i zachodnim skrzydle mieści się Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Zachowało się również największe gdanisko oraz wieża studzienna z gankiem.
EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA
- 17-10-2022
- drukuj
W październiku na całym świecie odbywa się Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania. Z tej okazji Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach zorganizowała zajęcia z kodowania dla dzieci z Grupy II „Kotki” oraz Grupy III „Żabki” z Przedszkola Miejskiego w Korszach oraz dla Grupy Przedszkolnej ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Łankiejmach.
SPOTKANIA Z DIETETYKIEM
- 10-10-2022
- drukuj
W Hali Widowiskowo – Sportowej w Korszach odbyły się dwa spotkania z dietetykiem w ramach projektu „Akademia Trzeciego Wieku w Gminie Korsze 2022”.
Spotkania miały na celu podniesienie świadomości prozdrowotnej seniorów.
Organizator: Korszeńskie Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne „Otwarte Drzwi”
Zadanie współfinansowane ze środków finansowych Samorządu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.
Za wsparcie dziękujemy Firmie EDP Renewables.
Tekst i fot.: Organizator